1.png

Aktualności

tlo twitterOd 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego Urząd Gminy Zielonki organizuje transport na szczepienie dla osób niepełnosprawnych, więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj więcej: Transport na szczepienia dla osób niepełnosprawnych

W związku z epidemią, i związanymi z nią wymogami stosowania reżimu sanitarnego, zachęcamy Państwa  do załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną tj. poprzez adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub platformę e-puap.
W przypadku konieczności osobistej wizyty w Urzędzie Gminy Zielonki prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z właściwym pracownikiem merytorycznym. Wejście do budynku odbywa się pojedynczo w ustalonym wcześniej terminie. Na terenie UG obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa. Osoby nie stosujące się do nakazu nie będą obsługiwane.
Po wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce i zachować dystans społeczny.
Od 18 stycznia 2021 r. zostaje uruchomiony ponownie dziennik podawczy oraz kasa Urzędu Gminy, znajdujące się w budynku nr V, wejście od ul. Krakowskie Przedmieście (pomieszczenia dawnej poczty).
Godziny pracy dziennika podawczego:
Poniedziałek : 9-17
Wtorek – piątek : 7:45 -15:45
Godziny otwarcia kasy:
Poniedziałek : 9-14
Wtorek – piątek : 8-13.

Czytaj więcej: Zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Gminy Zielonki od 18 stycznia 2021 r.

Akcja zimaW sezonie 2020/2021 za zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Zielonki odpowiedzialne są następujące instytucje:


Droga krajowa  nr 7
Zarządca: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Kraków, ul. Mogilska 25, 31-542 Kraków, tel. 12 417 25 00  - sekretariat
Punkt Informacji Drogowej (PID) tel. stacj. - 12 417 14 22, 12 412 16 44, kom. 600 800 610  czynny 24h
Oddział w Krakowie, Rejon w Krakowie ul. Powstania Listopadowego 67, 30-298 Kraków
tel. stacjonarny dyżurnego akcji „ZIMA” 12 285 – 51 – 95

 

Droga wojewódzka nr 794, Kraków - Skała – Wolbrom.
Zarządca:  Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ul. Głowackiego 56, 30 – 085 Kraków
Link do informatora z telefonami: Zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich

 

Drogi powiatowe
Zarządca: Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego w Batowicach ul. Karola Wojtyły 106, 32 -086 Batowice
Link do informatora z telefonami: Informator Akcja Zima 2020/2021

 

Drogi gminne
Zarządca: Wójt Gminy Zielonki, ul. Krakowskie Przedmieście 116, 32-087 Zielonki,
Dyżurny Akcji „ZIMA” w UG Zielonki - tel. 12 285 08 50 w 113 (czynny pn. 9:00–17:00, wt–pt 7:45 – 15:45). Zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg można również kierować do sołtysów danego sołectwa.
Dyżurny „Akcji Zima” z ramienia Wykonawcy - tel. kom. 511 010 491 – telefon całodobowy.

Zdjęcie przedstawia sprzęt do ośnieżania dróg gminnych.

Wójt Gminy Zielonki przypomina, że 15 stycznia 2021 r. mija termin składania deklaracji DR-1 na podatek rolny na rok 2021.
Formularz DR-1 przeznaczony jest dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej, jednostek organizacyjnych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostek organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe będących:

- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Deklarację można złożyć w formie elektronicznej poprzez e-puap lub tradycyjnej na formularzu DR-1 (pdf. 63,6 KB)

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla powiatu krakowskiego – ziemskiego przypomina, że zgodnie z art. 61  ustawy z dnia 7 lipca 1994 r,. Prawo budowlane:
Art.  61.  Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) (…)
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

PINB informuje, że w ramach posiadanych kompetencji prowadzi czynności kontrolne w obiektach wielkopowierzchniowych. Współdziałanie między organami w celu przypominania o obowiązkach zarządcy obiektu budowlanego z pewnością zwiększy świadomość społeczną w tej sprawie.

ZywaChoinka

 

Urząd Gminy Zielonki informuje, iż zbiórka naturalnych choinek pozostałych po świętach, odbędzie się w dniach 20 i 27 stycznia oraz 3 lutego 2021 r. Mieszkańcy, będą mogli dostarczyć choinki we własnym zakresie do wyznaczonych miejsc w poszczególnych sołectwach, wymienionych w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj więcej: Zbiórka naturalnych choinek pozostałych po świętach

logo KORONA maleStowarzyszenie Korona Północnego Krakowa informuje i zaprasza do składania w terminie 27.01.2021-17.02.2021 r. wniosków na projekty grantowe w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020  z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, o następującej tematyce: Grant Publikacje, Grant Lokalne Dziedzictwo Kulturowe i Grant Edukacja i Ekologia.

Konkursy skierowane są do organizacji pozarządowych z terenu 5 podkrakowskich gmin (Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki) oraz do osób fizycznych (nie wykonujących, ani nie planujących wykonywania działalności gospodarczej). Wnioski można składać w terminie 27.01.2021 do 17.02.2021 r. w biurze Stowarzyszenia (budynek remizy OSP - ul. W. Szomańskiego 1, 32-091 Zagórzyce Dworskie). Szczegółowe informacje i dokumentację konkursową znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.koronakrakowa.pl. Więcej informacji o szkoleniu w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj więcej: Projekty grantowe Korony Północnego Krakowa - nabór i zaproszenie na szkolenie on-line

Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej poszukuje osoby na stanowisko: Asystent rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zielonkach.
Wszystkie niezbędne informacje w sprawie ogłoszenia zostały umieszczone na stronie BIP Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach.
Termin składania ofert upływa w dniu 15 stycznia 2021 r. o godz. 15.45.

roboty drogowezmniW poniedziałek 18 stycznia 2021 r. na ul. B4 w Węgrzcach zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu związana z realizacją zadania „Zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S52 odc. Północna Obwodnica Krakowa: węzeł Modlnica – węzeł Kraków Mistrzejowice (bez węzła)”. W związku z prowadzonymi pracami zostanie przeniesiony poza zakres robót, tj. o ok. 100 m w kierunku Bosutowa, przystanek  dla linii 297 „Węgrzce B4”.  Przewidywany termin przeniesienia przystanku to godziny popołudniowe 18.01.2021 r. Przewiduje się, że przystanek w tymczasowej lokalizacji będzie funkcjonował przez ok. 14 miesięcy. W czasie robót możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym. Prace prowadzi konsorcjum firm: GLM Kraków Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş, Gülermak Sp. z o.o., Mosty Łódź S.A. spółka cywilna.

DSC00301NmAktualnie w realizowanym projekcie pod nazwą „Budowa budynku wolnostojącej namiotowej hali sportowej z boiskiem sportowym wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym oraz towarzyszącą infrastrukturą przy obiektach klubu TS Węgrzce” trwają prace wykończeniowe. Ułożono nawierzchnię boiska ze sztucznej trawy, pole gry oznaczono liniami, pozostały do zamontowania piłkochwyty. W zapleczu sanitarno-szatniowym też na ukończeniu są prace wykończeniowe - wykonano posadzkę z płytek ceramicznych na parterze, obecnie układane są płytki na schodach prowadzących na antresolę, trwają prace montażowe sufitu, a po ich zakończeniu wykonane zostaną prace malarskie, montaż stolarki drzwiowej i zabudowy meblarskiej szatni, a także biały montaż w pomieszczeniach toalet i natrysków. Wykonane są instalacje: oświetleniowa,  elektryczna, centralnego ogrzewania, wodna i kanalizacyjna, wentylacji mechanicznej; uruchomiono kotłownię gazową.

Czytaj więcej: Postęp prac na budowie hali z boiskiem dla TS Węgrzce

czujnik 3Strażacy przypominają o zagrożeniu, jakie czyha na ludzi w domach, czyli o tlenku węgla. Tlenek węgla zwany czadem jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka, nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy, nie dusi w gardle, ale jest silnie trujący. Na początku roku strażacy-ochotnicy z OSP Bibice zamontowali czujniki czadu w 15 domach mieszkańców gminy Zielonki w ramach projektu „Czadowe‘’ czujki czadu – zadbaj o swój bezpieczny dom w Powiecie Krakowskim”. To część akcji, którą, pod patronatem Starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki, koordynował radny powiatu Jarosław Raźny w porozumieniu ze strażakami z trzech gmin, prócz gminy Zielonki również z gminy Michałowice i Wielka Wieś.

Czytaj więcej: Czujniki czadu na straży

kolaz wszystkiePrzed świętami Bożego Narodzenia Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach zaprosiło młodzież do konkursu „Anioły naszej wyobraźni”. Zaproponowano trzy kategorie wiekowe - najmłodsi do 10. roku życia, młodzież od 10 do 15 lat oraz młodzież do 18. roku życia. Można było wykonać ozdoby choinkowe, anielskie postacie techniką collage czy anielskie ikony. Zgłoszono 20 prac. Komisja pod przewodnictwem plastyka Przemysława Lasonia oceniała oryginalność, samodzielność, dobór materiału, estetykę oraz sposób wykonania. Zwycięzcami zostali: Marlena Machnik w I kategorii, Jan Zapała w II kat. i Barbara Tomczuk w III. Nazwiska wszystkich nagrodzonych uczestników zawiera PROTOKÓŁ KONKURSU, tam też istotne informacje o nagrodach.

Czytaj więcej: "Anioły naszej wyobraźni" - konkurs CKPiR rozstrzygnięty

Koło Przyjaciół Brzozówki reprezentowało gminę Zielonki na XI Przeglądzie Pastorałek i Kolęd Ludowych Regionu Krakowskiego 2020, zorganizowanym w formule on-line przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rudno. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. Koło Przyjaciół Brzozówki  zdobyło wyróżnienie w kategorii dorośli – grupy. Występ KPB

Czytaj więcej: Wyróżnienie dla Koła Przyjaciół Brzozówki