Projekt1.png

NSP konsekwencje 4Celem Narodowego Spisu Powszechnego 2021 jest poznanie sytuacji polskiego społeczeństwa, aby potem prowadzić skuteczne działania wspierające jego rozwój. Jeśli zatem leży Ci na sercu przyszłość Twojej rodziny, gminy, miasta i całego kraju, powinieneś jak najszybciej wypełnić obowiązek spisowy.
Osoby, które negują potrzebę przeprowadzania spisu powszechnego, powinny sobie zadać pytanie, co byłoby, gdyby go nie organizowano. Jak mogłoby funkcjonować nasze państwo bez wiedzy o tym, ile osób w nim mieszka, jak wyglądają nasze rodziny czy w jakich warunkach mieszkamy? Rządzący na poziomie kraju czy gminy, bez względu jaką partię reprezentują, korzystają z informacji uzyskanych w spisie przez kolejne 10 lat. Na ich podstawie będą dzielić środki finansowe i podejmować decyzje mające wpływ na życie każdego z nas.

spis przypomnienie 03 300x202Przypominamy, że na każdym mieszkańcu Polski spoczywa obowiązek, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spis trwa do 30 września br. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa udziału wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny przez sąd (art. 57 ustawy o statystyce publicznej).

Najdogodniejszą i obowiązkową formą udziału w spisie pozostaje samospis ( https://spis.gov.pl/ ). Można go wykonać o każdej porze na dowolnym urządzeniu mobilnym podłączonym do Internetu lub w urzędowym punkcie spisowym w godzinach pracy urzędu. Dodatkowo można się spisać za pośrednictwem infolinii spisowej dzwoniąc pod nr telefonu 22 279 99 99. Obowiązku spisowego można dopełnić drogą internetową lub telefoniczną do momentu aż skontaktuje się z Tobą rachmistrz spisowy.

Jeśli rachmistrz zadzwoni lub odwiedzi Cię w domu, zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań (art. 17a ust. 1-3) nie możesz odmówić mu przekazania danych. Przypominamy, że rachmistrz dzwoni z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej 22 279 99 99. Zawsze możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza, niezależnie czy zadzwoni do Ciebie czy zapuka do Twoich drzwi. Sprawdź jak to zrobić tutaj: https://spis.gov.pl/jak-zweryfikowac-rachmistrza-spisowego/.
Nie odkładaj spisu na ostatnią chwilę.

mobilny punkt28 sierpnia podczas dożynek w Owczarach pojawi się mobilny punkt spisowy w ramach Narodowego Spisu Ludności. Będzie możliwość zrealizowania obowiązku spisowego. Należy zabrać ze sobą: dowód osobisty, numery pesel wszystkich domowników, powierzchnię użytkową i rok oddania budynku do użytku.

senior nsp Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich mieszkańców Polski, również seniorów. Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają problemy z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub urzędowym punkcie spisowym) albo dzwoniąc na infolinię spisową – 22 279 99 99.

www.spis.gov.pl

spispowszechnyKonkursWystarczy, że spiszesz się samodzielnie przez Internet, a następnie zachęcisz do tego rodzinę i osoby z najbliższego otoczenia. Najbardziej cyfrowa gmina otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe! Pamiętaj, że spis trwa do 30 września 2021 r. i jest obowiązkowy!
Zadanie konkursowe polega na zachęceniu przez gminy jak największej liczby osób do spisania się przez Internet za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/.

Czytaj więcej: Konkurs na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021