1.png

Nabór do czwartej edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”, w ramach którego Fundacja ORLEN przekaże kolejne 2 miliony złotych na wsparcie lokalnych społeczności rozpocznie się 21 czerwca 2021 roku. To największy program grantowy Fundacji ORLEN i jeden z największych realizowanych przez fundacje korporacyjne. O wsparcie finansowe na realizację lokalnych inicjatyw ubiegać się mogą nie tylko przedstawiciele organizacji pozarządowych, ale również jednostki ochotniczej straży pożarnej, koła, biblioteki, szkoły, instytucje kultury i sportu, parafie, a także jednostki samorządu terytorialnego. Potrzebne są pomysł i energia żeby zmienić swoją małą ojczyznę. Wnioski należy zgłaszać do 29 lipca za pośrednictwem elektronicznego systemu dostępnego pod adresem https://darowiznyfundacja.orlen.pl/#/login. Wystarczy założyć konto, wypełnić formularz oraz załączyć skany dokumentów. Więcej informacji o programie na stronie www.fundacja.orlen.pl.

arimrAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza do udziału w dwóch konkursach o tematyce rolniczej.
Pierwszy adresowany jest do polskich rolników pn. „Nowoczesna polska wieś” (konkurs fotograficzny). Szczegóły dotyczące konkursu umieszczono w linku poniżej :
https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/arimr-zaprasza-do-udzialu-w-konkursie-fotograficznym-pt-nowoczesna-polska-wies.html
Drugi adresowany dla dzieci ze szkół podstawowych z obszarów wiejskich, pt. „Akcja reaktywacja – jestem na tak dla recyklingu” (proekologiczny konkurs fotograficzny). Szczegółowe informacje o konkursie umieszczono na stronie internetowej do której link znajduje się poniżej:  https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-fotograficznym-pt-akcja-reaktywacja-jestem-na-tak-dla-recykli.html
Wszystkich uczestników organizator honoruje drobnymi upominkami, a laureatów I, II i III miejsca wartościowymi nagrodami rzeczowymi.
W razie pytań prosimy o kontakt pod numerem 12 629 80 99.

szkolenie wapnowanie22 czerwca  2021 r. Kopalnia wapienia "Czatkowice" sp. z o.o. organizuje bezpłatne szkolenie w formie e- learningowej pt. „Wapnowanie - gleba i plony naturalnie lepsze”, poruszające problematykę właściwego wapnowania pól w celu poprawienia właściwości fizycznych i chemicznych gleby, w tym regulacja poziomu pH gleby. Należy pamiętać, że odpowiedni poziom pH gleby zapewnia właściwą przyswajalność pozostałych makro i mikroskładników pokarmowych roślin, zawartych w nawozach naturalnych i syntetycznych stosowanych podczas uprawy roślin. Gleba o właściwym pH lepiej wchłania i magazynuje wodę, co przyczynia się do ograniczenia występowania suszy glebowej.  
Spotkanie poświęcone będzie również wpływowi wapnowania na budowę próchnicy i zachowanie żyzności gleby, które poprowadzi prof. Stanisław Pietr z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W trakcie wykładu poruszone zostanie zagadnienie dotyczące wapnowania na słomę – jak poprawnie je wykonywać i dlaczego tak bardzo jest istotne? Wykład poświęcony systemom rozwoju rolnictwa w XXI wieku, zgonym z obowiązującym „Europejskim Zielonym Ładem” poprowadzi  Andrzej Gmiąt – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku. Wszelkie informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej www.czatkowice.pl .

Stowarzyszenie MANKO – wydawca Magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, organizator Programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora oraz ogólnopolskiej kampanii społecznej Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę! przedstawia najnowszy spot promocyjny Programu Gmina Przyjazna Seniorom, zaprasza samorządy do dołączenia do Programu Gmina Przyjazna Seniorom i zachęca do wsparcia lokalnych seniorów! Więcej informacji na stronie https://glosseniora.pl/gps/.